Swedbanki loovustoas toimuvates tundides on põhirõhk kundalini joogal. YIN/YANG energia tasakaalustamiseks ja vaheldusrikkuse eesmärgil põimime tundidesse YIN jooga harjutusi ja shindo venitusi.

Kundalini jooga on dünaamiline ja intensiivne joogavorm, mis kasutab kriyasid (füüsilisi harjutusi), mantraid (helivibratsiooni), mudraid (spetsiaalsed käteasendeid), kehalukke (juure-, diafragma- ja kaelalukk), hingamist ja meditatsiooni, et panna kehas energia liikuma.
Läbi meridiaanide venitamise voolab energia elunditesse tasakaalustades ja parandades näärmete, närvisüsteemi, immuunsüsteemi, seedimise, vere-ja lümfiringe, aju, südame, kopsude ja neerude tööd ning viies kehast välja mürke.
Kundalini jooga eesmärk on tõsta sinu keha energeetilist taset, avada loovust ja viia sind kontakti oma tegeliku olemusega, et võiksid elada oma elu õnneliku, elurõõmsa, terve, armastava ja kartmatuna.

Kundalini joogat kutsutakse ka teadlikkuse joogaks, kuna praktiseerides laiendad sa oma tunnetusvõimet, intuitsiooni ja lõpmatut loovat jõudu iseendas.

Kundalini energia on meie kogupotentsiaal, loovenergia, mis asub uinunud olekus juurtšakra läheduses selgroo alumises osas. Me kasutame igapäevaselt vaid imeväikest osa sellest, mida kasutada võiksime. Kundalini jooga tundides tõstame, puhastame ja tasakaalustame oma energiat, et võiksime elada teadlikuma, rõõmsama ja erksamana.

Kundalini jooga pärineb kuninglikust Raj joogast, mida anti sajandeid kuningate liini pidi isalt pojale edasi ja õpetust hoiti kui salateadust. Läänemaailma jõudis kundalini jooga alles 1969.aastal kui Harbhajan Singh Khalsa Yogiji (Yogi Bhajan, PhD) selle võimsa ja võrratu distsipliini meieni tõi.

YIN jooga

Yin tähistab ühe terviku naiselikku alget, mille omadused on näiteks, passiivsus, stabiilsus, paigalpüsivus ja peidetus. Seega on YIN jooga tunnid rahulikuma iseloomuga, sügavalt lõõgastavad ja meditatiivsed.

Sobib Yin jooga tund nii alustajatele kui ka kogenud joogidele, noortele ja eriti soovitav vanemaealistele, kellel muutuvad luudevahelised koed jäigemaks.
Kõiki harjutusi on võimalik sooritada lihtsamalt-turvalisemalt kui ka keerukamalt. Yin ja Yang on taoistlikus loodusfilosoofias kasutatavad terminid, mis tähistavad ühe terviku vastandlikke poolused või omadusi. Algselt tähendasid Yin ja Yang mäe varju- ja päikesepoolset külge, kuid aja möödudes on nende tähendus laienenud. Yang tähistab ühe terviku mehelikku alget, mille omadused on näiteks aktiivsus, silmaga nähtav, muutuv, liikuv.
Ka inimese füüsilline keha sisaldab endas nii Yin-tüüpi kudesid, kui ka Yang-tüüpi kudesid. Yang-tüüpi koed on näiteks lihased ja Yin-tüüpi koed on luud, liigesed, kõõlused ja sidekude. Erinevat tüüpi kudede mõjutamiseks on vaja erinevaid praktikaid. Yin-tüüpi kudede mõjutamiseks kasutatakse passiivset praktikat, Yang-tüüpi kudede mõjutamiseks aktiivset praktikat.
Yin jooga on nii füüsilselt kui vaimselt sügavalt lõõgastav ja rahustav praktika. Asendites püsitakse lõdvestunult 3-5 minutit. Yin jooga asendites kas istutakse või lamatakse võimalikult mugavalt ja lõdvestunult, et asendite mõju jõuaks meie keha ja meele sügavaimate kihtideni.
Füüsilisel tasandil on Yin-joogat praktiseerides võimalik parandada liigeste-kõõluste-sidekudede verevarustust ja plastilisust. Lisaks füüsilisele kehale mõjutab Yin jooga praktika ka meie energeetilist poolt ehk meridiaane, mida Hiina meditsiini traditsioonis peetakse eluenergia “Qi” kanaliteks. Meridiaanid füüsilisel tasandil on sidekoes olevad hüaluroonhappe molekulide “ketid”. Sidekude läbib risti-rästi kogu inimkeha sealhulgas ka kõiki organeid.
Yin jooga on hea tasakaalustav praktika kõikide intensiivsemate joogapraktikate ning füüsiliste treeningute kõrvale. Yin jooga on sobiv praktika kui energiat on vähe ja aktiivseid praktikaid teha ei jaksa. Samuti sobib suure füüsilise ja vaimse koormuse korral, kuna aitab lõdvestuda ja meelt vaigistada.
Yin jooga sobib enamasti kõigile inimestele. Liigesehaiguste korral on soovitav eelnevalt konsluteerida oma arstiga. Sobivaim aeg Yin jooga praktikaks on kas varahommikul või õhtul.
Yin joogat võib praktiseerida ENNE aktiivset Yang praktikat või füüsilist treeningut, kuid ebasoovitav kohe pärast aktiivset treeningut.
Yin jooga tundi sobib mugav ja soe, vabalt käte-jalgade liikumist võimaldav riietus. Kui Kundalini joogat soovitatakse teha paljajalu, siis Yin joogat on mugav teha (soojades)sokkides.

Shindo on Jaapanist pärit massaaži-, venitus- ja lõõgastusharjutuste süsteem, kus kohtuvad tuhandeid aastaid vana idamaine tarkus ning kõige uuemad teadmised inimese anatoomiast- füsioloogiast.
Praktika annab uut jõudu ja ideid suurte muutuste ajas elavale, tulevikku vaatavale inimesele.
Shindo käsitlus inimesest on terviklik, kus igal elundil ja energiakanalil on täita konkreetsed ülesanded. Erinevad tasakaalutuse seisundid (stress, füüsilised- emotsionaalsed pinged) häirivad inimese loomulikku tasakaalu. Shindo võtetega saab saavutada keha ja meele tasakaalu, vabastades keha ja vaimu sinna kuhjunud füüsilistest- ning emotsionaalsetest pingetest. Shindo® tasakaalustab keha energiaid.
Lõdvestumise soodne mõju meie tervisele on kõikidele teada. Shindo vabastab keha emotsionaalsetest ja füüsilistest pingetest, tasakaalustades samas keha energiaid.

Mida kundalini jooga annab?

Kundalini jooga laseb sul kogeda lõpmatut loovat jõudu ehk teisisõnu Sind ennast. Aitab sul elada antud elu siin maamunal õnneliku, elurõõmsa, terve, armastava ja kartmatuna.

1. Õpid oma keha tundma – tekib suurem teadlikkus kehas toimuvatest protsessidest, kontrollima ja parimal moel kasutama.Muutud sitkemaks, vastupidavamaks ja paindlikumaks; füüsiline vorm paraneb, sest töötavad kõik lihasgrupid. KJ tugevdab ja ehitab lihaseid, sest lihas, mida ei kasutata pidevalt, hakkab atrofeeruma.
2. Üldine tervislik seisund paraneb. KJ tegeleb immuunsüsteemi ja närvisüsteemi tugevdamisega, kogu organismi puhastamise ja tasakaalustamisega.
3. Stimuleerib kehavedelike ringlust. Suurenenud südamelöökide ja sisemiste kudede ja organite massaazi tõttu suurendab KJ vere, lümfi ja teiste kehavedelike ringlust. Veri peab liikuma varvastest südameni. Varvastes ei ole teist südant, mis pumpaks ja võitleks maa külgetõmbejõuga. Veenides on klapid, mis takistavad verd uuesti alla langemast, nii et joogaharjutused, mis suruvad jalgu ja alakeha, aitavad tuua vere veenidest südamesse. Veri peab jõudma ajju. Seda abistavad kõik joogaasendid, kus pea on madalamal kui keha. Lümfiringlus, oluline immuunsüsteemile, toimub läbi kaudse lihastesurve. Lümfisüsteemil ei ole samaväärset organit nagu vereringel süda, nii et joogaharjutuste surve töötab intensiivselt lümfiringlusega. Sisenõrenäärmetel, tervise valvuritel, ei ole lihaseid, mis viiksid nende eritised verre. Jooga masseerib näärmeid, tühjendab neid, hoiab nad elavad ja aitab neil omavahel suhelda. Paljud joogaharjutused hõlbustavad sisenõrenäärmete tööd stimuleerides ajuripatsit läbi rütmilise hingamise ning läbi heli ja mantra rütmi.
4. Koed puhastuvad. Ükskõik kui õigesti me ka ei toituks, kiputakse ületama oma keha isepuhastuse võimet. Kusihape, kaltsiumikristallid ja paljud teised jäätmed ja mürgid ladestuvad kudedesse ja liigestesse. Nad muudavad meid kangeks ja põhjustavad palju haigusi. Lihaste venitus ja sisemine massaaz toovad jäätmed tagasi ringlusse, nii et kopsud, neerud, soolestik ja nahk on võimelised neid eemaldama.
5. Koordinatsioon ja aju poolkeradevaheline töö paraneb.
6. Muutud rahulikumaks. Õpid, kuidas keerulistes olukordades neutraalset meelt säilitada ja tasakaalu saavutada.
7. Saad parema kontakti oma sügavama olemusega. Tunnetuse, intuitsiooniga, mis aitab sul aru saada, kes sa oled ja mis on su eesmärk elus.
8. Saad lisaenergiat ning õpid, kuidas seda ise „toota”.

 

 Mida YIN jooga annab?
1. Yin jooga teeb painduvamaks.
Yin jooga asendites püsitakse 3-5 minutit täielikult lõdvestatud lihastega, et asendite mõju jõuaks sidekoeni üle terve keha. Selline praktika parandab liigeste-kõõluste-sidekudede verevarustust ja seeläbi ka paindlikkust. Paindlik keha on nooruslikkuse, energilisuse ja elurõõmu võti, kuna see mõjutab meie meelolu, liikumisvõimet ja kogu keha närvisüsteemi.
2. Yin jooga ergutab sinu elujõudu.
Lisaks füüsilisele kehale mõjutab Yin jooga praktika ka meie energeetilist poolt ehk meridiaane, mida Hiina meditsiinis peetakse eluenergia “Qi” kanaliteks. Meridiaanid füüsilisel tasandil on sidekoes olevad hüaluroonhappe molekulide “ketid”. Sidekude läbib risti-rästi kogu inimkeha sealhulgas ka kõiki organeid.
3. Yin jooga vabastab lihaspingetest, lõõgastab ja rahustab.
Lihaspingetel võib olla mitmeid põhjuseid, kuid enamustel juhtudel on pinges lihased keha alateadlik reaktsioon emotsionaalsele või füüsilisele ülekoormusele. Püsides asendites lõdvestunult 3-5 minutit, jõuab asendi mõju ka kõige peenemaid lihaskiude ümbritseva sidekoeni ergutades seal vereringet ja seeläbi lõõgastades lihased veelgi sügavamal tasandil. Lõõgastunud lihastega tunneme ennast ka emotsionaalselt rahulikumana.
4. Yin jooga leevendab stressi.
Meie pea, täpsemalt meie meel on keha osa, mida me kõige rohkem kasutame, kuid ilmselt panustame kõige vähem aega selle eest hoolitsemiseks. Yin jooga on hea viis ennast korraks ümbritsevast välja lülitada, istuda paigal 3-5 minutit, lihtsalt hingata ja mitte midagi muud teha. Yin jooga meditatiivne-passiivne praktika on sügavalt rahustav ja lõõgastav nii meie füüsisele kui närvisüsteemile.
5. Yin jooga aitab iseennast tundma õppida
Yin joogat praktiseerides tuleb olla valmis tundma tundeid, aistiguid ja emotsioone, mida on seni mõnes aktiivses ja dünaamilises joogatunnis õnnestunud ignoreerida. Regulaarselt Yin joogat praktiseerides õpime me vaigistama oma meeli ja kuulama oma keha. Selle asemel, et lasta mõtetetulval oma peas katkematult keerelda, õpime me märkama oma mõtteid kõrvaltvaatajana. See omakorda õpetab meid olema käesolevas hetkes ja tundma tänulikkust lihtsalt olemisest, mis omakorda viib meid aina lähemale meie tõelisele iseendale.
6. Yin jooga aitab õppida mediteerimist.
Püsides asendis 3-5 minutit oled piisavalt pikka aega iseendaga, et meeleseisund muutuks iseenesest järk-järgult meditatiivseks. Joogatunni alguses on meel hüplevam, aga tunni lõpu poole reeglina meel rahuneb ja meditatiivne meelseisund on püsivam. Yin jooga on ideaalne viis, et liikuda veel sügavamale oma joogapraktikas
7. Yin jooga tund jätab kehasse imelise “järelsära”.
Yin jooga tunnis saavad keha, meel ja vaim intensiivselt mõjutatud palju sügavamal tasandil, kui dünaamilistes ja füüsililselt aktiivsetes joogatundides. Peale Yin jooga tundi on kehas mõnus ja kerge “sisemise säramise tunne” ning meel on vaikne ja rahulik.
Yin jooga sobib enamasti kõigile inimestele. Liigesehaiguste korral ja muude raskemate terviseprobleemide puhul on soovitav eelnevalt konsulteerida oma arstiga.