Ammoniidid olid läbimõõduga kuni 1,8 meetrit

Ammoniit

Uute uuringute kohaselt ristusid kunagi Ida-Sussexi meres tohutud ammoniidid, kalmaari ja kaheksajala sugulased, mille läbimõõt oli kuni 1,8 meetrit.

Ammoniit
See oli koopia, mida kasutasime selleks, et näidata, kui suured ammoniidid võivad kasvada. Polüstüreenist valmistatud see kriuksus, kui me seda Lyme Regise randa alla veeresime. Autor: Paul Williams

Portsmouthi ülikooli juhitud uute uuringute kohaselt elasid kuni 1,8 m (6 jala) laiused ammoniidid mõlemal pool Atlandi ookeani, Ühendkuningriigis ja Mehhikos, umbes 83 miljonit aastat tagasi (kriidi periood).

Rahvusvaheline teadlaste rühm on kirjeldanud enam kui 80 miljoni aasta vanuseid ammoniidide fossiile, mida võib tänapäeval hõlpsasti näha Lõuna-Inglismaa rannikul.

Need olendid õitsesid kunagi mõlemal pool Atlandi ookeani, Sussexis ja Mehhikos, enne kui need hävitas sama meteoriidilöök, mis tõi lõpu dinosauruste ajastule. Üks Inglismaa viljakat ammoniidikollektsiooni kirjeldanud meeskondadest on Portsmouthi ülikooli professor Andy Gale.

Ta ütles, et “seda hiiglaslikku liiki leidub tavaliselt Ida-Sussexis Peacehaveni eeskaldal asuvas kriidis, kus mere erosioon on paljastanud karpide hallitusseened (pilt). Suurimad isendid on emased, kes arvatavasti kord kudesid ja seejärel surid.
Kambrilised kestad olid ujuvad ja hõljusid Kriidimeres pikka aega, enne kui lõpuks põhja vajusid, kus neid on säilinud miljoneid aastaid.

Töörühm, mida juhib dr Christina Ifrim, paleontoloog ja Saksamaa Jura muuseumi juht, avaldas oma uurimuse ajakirjas PLOS One. Nad uurisid 154 hiiglaslikku kriidiajastu ammoniiti, mida leiti kivimitest Saksamaal, Mehhikos ja Ühendkuningriigis.

Professor Gale ütles: “Need tohutud, pikad väljasurnud, koorega peajalgsed, mis on seotud kalmaari ja kaheksajalaga, saavutasid maksimaalse kesta läbimõõdu 1,8 meetrit ja on kõige paremini tuntud Saksa muuseumi eksemplari järgi. Need pühkis välja sama kriidiajastu lõpp meteoriidi kokkupõrge 66 miljonit aastat tagasi, mis mõjus dinosaurustele. “Liigi fossiilsed leiud on äärmiselt haruldased, nii et nende kohta on vähe teada. Kuid kuna leidsime Sussexis nii palju, saame hakata nende evolutsiooni järjestust kokku panema.”

154 uuritud fossiilist leiti 110 Sussexi või Mehhiko randadest. Nende põhjal suutis meeskond määrata liigid, mis õitsesid 83 miljonit aastat tagasi ja kasvasid tohutult. Kuna fossiilid leiti klastritest, usuvad teadlased, et ammoniidid surid ja uppusid pärast paljunemist, mida nad tegid vaid korra oma elus. Esimene leitud isend avastati 1895. aastal Saksamaal. See on endiselt suurim kunagi leitud.