Hiina astroloogia

Hiina astroloogia

Hiina astroloogia (占星術, 星學, 七政四餘, 果老星宗) on Hiina astroloogiatraditsioon, mis põhineb Hiina kalendril, eriti 12-aastasel tsüklil ehk Hiina sodiaagil ja taevakehade liikumisel mööda Hiina tähtkujusid.

Hiina kalender on hiinlaste traditsiooniline kalender, mida kasutatakse ametliku Gregoriuse kalendri kõrval. Hiina kalendril on hulk erinevaid versioone. Aastate arvestamisel peab hiina kalender esimeseks aastaks enamasti aastat 2698 e.m.a., mis oli müütilise keisri Huangdi ehk Kollase keisri valitsemisaja algusaasta.
Hiina uusaasta on püha, mis tähistab uue aasta algust Hiina traditsioonilise kalendri järgi. Hiina uusaasta esimene päev algab kuu loomisega 21. jaanuari ja 20. veebruari vahel. Traditsiooniliselt kestab tähistamine uusaasta esimese päeva eelnevast ööst kuni laternafestivalini, mida tähistatakse aasta 15. päeval. 2020. aastal tähistati Hiina uusaastat laupäeval, 25. jaanuaril, millega algas rotiaasta. Hiina uusaasta on oluline püha, mis on mõjutanud Hiina naaberriikide uusaasta kuu loomise tähistamist. Püha tähistatakse ka ülemaailmselt piirkondades, kus elab märkimisväärselt palju hiinlasi, nagu Singapur, Indoneesia, Malaisia, Myanmar, Tai, Kambodža, Filipiinid, Mauritius ja mitmed kohad Põhja-Ameerikas ning Euroopas.

Vanim säilinud Hiina astroloogiaraamat on üks puitklotsidega trükitud almanahh, mis pärineb 8. sajandist pKr. Juba selle almanahhi ilmumise ajal ulatusid hiina astroloogia juured nii kaugesse aega, et olid peaaegu mineviku hägusse kadunud. Vanas Hiina astroloogias põhines horoskoobiõpetus eeskätt kaheteistkümne maa-haru teoorial, milles on valitsevaks kaheteistkümne aasta pikkune tsükkel. Tsükkel algab rotiaastaga ja aasta algab kuu loomisega. Hiina astroloogias on kaksteist loomamärki, millest igaüks mõjutab ja märgistab üht kuuaastat ja sellel aastal sündinud inimeste iseloomuomadusi. Ühe legendi kohaselt pärinevad loomanimetused Buddha aegadest, kes nimetas aastad kõigi kaheteistkümne looma järgi, kes tulid temaga hüvasti jätma:

Rott

Väga strateegiline jõuab ta tihti tippu, ükskõik, mida ta ka siis ette ei võta. Äris paistab ta alati silma. Ent ta varjab end oma tugeva kesta taha ja ei taha kõigile oma tundeid näidata kartes, et temast valesti aru saadakse.
Aastad

Inimese kohta, kes on sündinud mõnes alltoodud ajavahemikus, saab öelda, et ta on sündinud rotiaastal. Viie elemendi õpetuse järgi jaotatakse neid aastaid ka viieks faasiks: metall, puu, vesi, tuli, maa.
Algus                   Lõpp                     Element
5. veebruar 1924 23. jaanuar 1925 puurott
24. jaanuar 1936 10. veebruar 1937 tulerott
10. veebruar 1948 28. jaanuar 1949 maarott
28. jaanuar 1960 14. veebruar 1961 metallirott
15. veebruar 1972 2. veebruar 1973 veerott
2. veebruar 1984 19. veebruar 1985 puurott
19. veebruar 1996 6. veebruar 1997 tulerott
7. veebruar 2008 25. jaanuar 2009 maarott
25. jaanuar 2020 11. veebruar 2021 metallirott
11. veebruar 2032 30. jaanuar 2033 veerott

Iseloom
Rotiaastal sündinud inimeste iseloomu kohta väidetakse, et nad on elava kujutlusvõimega, sarmikad ja väga lahked oma armsamate vastu. Rotid on agressiivsed, edasipüüdlikud, usaldamatud ja ausad. Neil on kalduvus kiiresti ärrituda ja nad on mõnikord liigselt kriitilised. Roti märgi all sündinud on just sellised, kellest kõik vanemad unistavad. Rott on kindel ja truu sõber. Rott on oma kavalusega õigustatult loomamärkidest esimesel kohal. Rott oskab hinnata olukordi ja neile olukordadele vastavalt ka reageerida. Rott on intelligentne, auahne ja teiste poolt hinnatud. Rotile meeldivad väga peod ning ta püüab nendest maksimaalselt osa võtta. Rott võidab inimeste poolehoidu pidevate komplimentidega. Ehkki Rott tundub pideva seltskonnainimesena, vajab ka tema turvalisust ja kaitset. Rotid on atraktiivsed inimesed, keda ümbritsevad alati sõbrad. Samas võivad nad olla ka üksikud uitajad, kes harva leiavad püsivaid sõpru. Tuntud perfektsionistidena, püüavad nad alati vältida häbisse sattumist. Nende sundimatus, intelligentsus ja võime näha asju suures plaanis võimaldab suhtlemisel ettevõtete ja inimestega näha situatsioone eri vaatevinklitest. Rotid oskavad kinni haarata tekkivatest võimalustest ja neid ära kasutada, kuid nende ambitsioonikus ja väsimatus võib neile kaasa tuua liiga palju kohustusi. Kuid ärge laske ennast petta – hoolimata leidlikkusest ja pühendumisest äris on Rotid kirglikud ning sügavate tunnetega armastajad.
Armastus
Rott on kirglik ja ei karda kunagi oma sügavamaid tundeid avaldada, kuid samas vajab ta täielikku hoolitsust või muidu muutub Roti jaoks armastus vastumeelseks. Rott armastab elu nautida.
Karjäär
Rott on energiline ja mitmekülgne ning on seotud pidevalt paljude asjadega. Tavaliselt leiab Rott alati õige tee probleemide lahendamisel ning samas on Rott väga hea taktik ja juht. Rotil on piisavalt ettekujutlusvõimet ja tarkust, mille abil ta liigub edukalt edasi nii ärimaailmas kui ka poliitikas.
Elukutsed, mis sobivad Rotile
Kirjanik, näitleja, jurist, poliitik, võidusõitja, insener, ettevõtja, uurija, juhataja. [3] Rotte tuntud inimeste seas
William Shakespeare, Wolfgang Amadeus Mozart, Gene Kelly, Winston Churchill, George Washington, Richard Nixon, Prints Charles, Julia Child, Louis Armstrong, Prints Andrew, Andrew Lloyd-Webber, Kathleen Battle.

Härg

Ta on muljet avaldav ja paistab tihti kõrgi ja eemalolevana. Väga vastutustundlik ja hästi organiseeritud, äratab alati teistes lugupidamist enese vastu. Kohusetundlik, vankumatu.

Tiiger

Tiiger on tuline ja kirglik. Sarnaneb palju loomale, keda ta esindab. Metsik ja hüpnootiline. Ta tõmbab teiste pilke ainult oma kohalolekuga ja avaldab alati muljet.

Jänes

Ta varjab oma intelligentsust tagasihoidlikkuse taha. Ta hiilgab kunstivallas, kus ta saab ennast vabalt väljendada läbi loomingu.

Draakon

Kindlasti alati domineeriv, surub ta alati enda tahtmist teistele peale. Tuline ja äkiline kõigest, mida ta ette võtab. Teda ei saa kodustada, ta valib ise oma suuna ja teeraja. Ta saavutab edu kõiges, millega ta alustab.

Madu

Ta on väga tark. Armastab palju üksinda olla ja on kodulembene, sellepärast ei ole ta teiste sodiaagimärkide seas suurt populaarsust saavutanud. Ometigi on tema salapärane võlu lummav ja elegants kaasa sündinud. Tal on hea vaist, ta eksib harva ja tunneb teisi inimesi paremini, kui keegi teine.

Hobune

Hobune otsib kõigepealt täiuslikkust ja leiab selle sageli. Ta on meeletu töötegija ja nõudlik nii iseenda, kui teiste vastu, ta januneb uute teadmiste järgi. Aeg, mida ta veedab oma lähedastega on talle kullast kallim.

Lammas

Ta on hästi hea suhtleja kellel on palju sõpru, sest ta mõistab teisi ja on lihtsalt hea. Ta on idealist, unistaja, kellele meeldib kunst ja kultuur.

Ahv

Originaalne ja omanäoline on tema elu üsna põnev ja kirev. Tänu oma huumorimeelele saab ta kõige raskematest olukordadest üle kergelt ja aitab ka teistel tuju tõsta vajaduse korral.

Kukk

Ta on väga intelligentne ja teab, mida tahab, ta ei tagane sammugi selle jaoks, et saavutada oma eesmärki. Ta on otsekohene ja ütleb otse välja seda, mida ta arvab. Sellepärast teeb ta tihti oma sõnadega haiget. Ta on autoritaarne, kellele ei meeldi, kui talle vastu hakatakse.

Koer

Ta on truu, lojaalne ja siiras. Niisamuti nagu loom, keda ta esindab, on ta pühendunud oma perele ja alati valmis teistele appi tõttama.
Õnnenumbrid: 1, 4, 5, 9, 10, 14, 28, 30, 41, 45, 54
Sobib: Jänes, Madu, Koer, Rott, Hobune, Tiiger
Ei sobi: Draakon

Siga

Ta on väga tolerantne ja hea sõber. Tänu oma headusele on tal palju sõpru ja teda hinnatakse kõrgelt
***
Hiina astroloogia põhineb 10-aastasel päikese-kuu tsüklil, mis on vana Hiina põllumajanduskalendri aluseks. Need tsüklid on jagatud viieks elemendiks. Kogu süsteemi hoiavad ülal harmooniat ja tasakaalu kehastavad yin ja yang (naiselement ja meeselement).
Hiina horoskoop on juba üle 2000 aasta vana ja tal on oma kindel koht Aasia kultuuris. Hiina sodiaagi ehk Sheng Xiao toetub kuukalendrile ja koosneb 12 aastatsüklist, millest igaüks on seotud kindla loomaga.

Hiina astroloogia eri variante kasutatakse ka naaberaladel, nt Tiibetis. Eri traditsioonides loomade nimistu varieerub.

Allikas: et.wikipedia, horoskoop24.ee/hiina-horoskoop