Malahhiit

Malahhiit ehted

Malahhiidi kaevandamine

Malahhiiti leidub peamiselt Venemaal, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas. Venemaa Uraali mäestikus on suurim malahhiidimaardla maailmas ja kaevandamine on toimunud Venemaal juba sajandeid.  Malahhiidi kaevandamine on aga olnud raske ja ohtlik töö. Kaevandamisel on olnud palju õnnetusi ja töölisi on surma saanud. Tänapäeval kasutatakse malahhiiti palju ehetes ja kaunistustes. Malahhiidi müüakse kogu maailmas ning eriti populaarne on see Ameerika Ühendriikides. Malahhiit on kõrge hinnaga kivi, kuna selle kaevandamine on raske ning malahhiit ise on suhteliselt haruldane.

Malahhiit on kõrgelt hinnatud ehtekivi

Malahhiit on vääriskivi, mis on olnud inimkonna jaoks oluline juba tuhandeid aastaid. Seda on kasutatud nii ehetena kui ka maagilise kivina.
Malahhiit on ajaloos olnud oluline juba muistse Egiptuse ajastul. Egiptuse vaaraod kasutasid malahhiiti oma ehetes ja kaunistustes. Samuti kasutati seda kivi maagilistel eesmärkidel ning arvati, et malahhiit võib kaitsta selle kandjat kurjade vaimude eest.
Keskajal kasutasid Euroopa aristokraadid malahhiiti oma ehetes. Erilist tähelepanu pöörati Venemaa malahhiidile, mis oli kuulus oma erilise rohelise värvuse poolest. Malahhiidist valmistati ka kellasid, kaminakarniise ja muid dekoratiivesemeid.

Malahhiit ehted, käevõru, kõrvarõngad

Malahhiit on olnud populaarne kivi ka kuninglike perede seas ning mitmed monarhid on kandnud ja hinnanud malahhiidist ehteid ja mööblit. Mõned tuntumad malahhiidist ehted:

 • Napoleon Bonaparte: Prantsuse keiser Napoleon Bonaparte oli samuti malahhiidi austaja ning tema naine Josephine de Beauharnais omistas malahhiidile erilise tähtsuse. Josephine de Beauharnais’il oli ka kogu oma elu vältel kaelakee, mille rippus malahhiidi südamekujuline medaljon.
  See kahest kaelakeest, paarist käevõrust, diadeemist, prossist, ripatsist ja kuuest nõelast koosnev ansambel, mis on omistatud juveliiridele Marie-Étienne Nitot’le ja François-Régnault Nitot’le (isa ja poeg), on kaunistatud malahhiidist kameede, looduslike pärlitega. Kollane kuld ja kilpkonnakarp.
  Kõigil peale kolme kameel on antiikstiilis figuurid, naiste või meeste profiilid. Seevastu kahel kaelakeel ja prossil on näoga ettepoole suunatud karupead, mis võib olla Josephine’i portree prossil.
  Malachite Jewellery Ensemble supposedly belonging to Josephine © Fondation Napoléon

  Malachite Jewellery Ensemble supposedly belonging to Josephine © Fondation Napoléon
  Malachite Jewellery Ensemble supposedly belonging to Josephine © Fondation Napoléon
 • Tsaarina Aleksandra Fjodorovna: Venemaa tsaarina Aleksandra Fjodorovna, kes oli tsaar Nikolai II abikaasa, oli samuti suur malahhiidi fänn. Ta kandis sageli malahhiidist ehteid ja kaunistas oma paleesid malahhiidiga. Tsaar Nikolai II tellis oma palee jaoks palju malahhiidist mööblit ning kaunistusi.
 • Maria Feodorovna malahhiidi kaelakee: Venemaa tsaarina Maria Feodorovna, kes oli tsaar Nikolai II ema, kandis sageli oma kuulsa malahhiidi kaelakeed, mida kutsuti ka “Baltimaade merevaiguks”.
 • Malahhiidi kaelakee, mis kuulus Josephine de Beauharnais’ile: Nagu eelnevalt mainitud, oli Josephine de Beauharnais’il kaelakee, mille rippus malahhiidi südamekujuline medaljon. See ehe on tuntud ka kui “Napoleoni malahhiidi kaelakee”.
 • Malahhiidi kaelakee, mille kinkis tsaar Aleksander II tema armastatud naisele: See kaelakee oli valmistatud erinevatest vääriskividest, sh malahhiidist, ning see oli kink tsaar Aleksander II poolt tema naisele Marie Alexandrovna.

Malahhiit olnud tuntud ammustest aegadest ja väga kõrgelt hinnatud kivi nii ehetes kui ka arhidektuuris ja kunstis.

Malahiit kunstis

Malahhiit on olnud läbi ajaloo populaarne materjal kunsti- ja käsitöövaldkonnas. Selle erakordselt rikkalik roheline värv on olnud eriti hinnatud ning seda on kasutatud nii maalikunstis kui ka skulptuuris ning ehte- ja mööblidisainis.
Raffael. Sixtuse madonna. Rohelised eesriided on maalitud malahhiidiga, mida on toonitud pliivalge, söe ja auripigmendiga.

Raffael. Sixtuse madonna.
Raffael. Sixtuse madonna

Vana-Egiptusest on leitud arvukalt malahhiidist esemeid, sealhulgas skulptuure, relvi ja amulette. Malahhiiti on kasutatud ka Vana-Kreeka, Rooma ja Bütsantsi kunstis. Näiteks on Vana-Kreekas leitud malahhiidist vaase ja kujusid, mis olid sageli kaunistatud kullaga ja teiste vääriskividega.

Keskajal kasutati malahhiiti laialdaselt kirikutes ja lossides, kaunistades selle kiviga altarite ja hauakambrite seinu ning põrandaid. Malahhiiti kasutati ka freskode, vitraažakende ja ikoonide kaunistamiseks.

Renessansiajal oli malahhiit taas populaarne ja seda kasutati sageli maalidel ja skulptuuridel. Itaalia skulptor Michelangelo kasutas malahhiiti oma kuulsas teoses “Tõotatud kättemaks” (Buonarroti Pietà), mille ta valmistas Rooma Püha Peetruse basiilika jaoks. Michelangelo kasutas malahhiiti ka mõnel oma teisel tööl.

Malahhiiti on kasutatud ka mööbli valmistamisel. Barokkstiilis mööblit kaunistati sageli malahhiidiga, eriti Prantsusmaal ja Venemaal. Nagu juba eelpool viidatud, tellis Venemaa viimane tsaar Nikolai II oma paleesse palju malahhiidist mööblit ja kaunistusi.

Tänapäeval kasutatakse malahhiiti endiselt kunstis, ehetes ja käsitöös. Näiteks on malahhiiti kasutanud kuulus ehtekunstnik Bulgari, kes on loonud mitmeid erinevaid malahhiidi kaelakeesid ja sõrmuseid. Malahhiiti kasutatakse ka tänapäeval skulptuurides, maalides ja disainis.

Malahhiidi kasutus värvipigmendina ulatub väga kaugetesse aegadesse, arvatavasti on see vanim tuntud roheline pigment. Esineb juba maalingutel Vana-Egiptuse haudades alates 4. dünastiast. Lääne-Euroopa maalikunstis kasutati malahhiiti enim 15. ja 16. sajandil. Pigmendi saamiseks peenestati looduslik mineraal ja pesti saadud pulber veega läbi. Malahhiit kannab värvainete indeksis tähiseid PG 39 (Pigment Green 39) ja C.I. 77492.

Malahhiit on sügavrohelise värvusega valguskindel pigment. Pole vastupidav kõrgetele temperatuuridele ja hakkab umbes 200 °C juures lagunema. Nagu kõik karbonaadid, lahustub malahhiit isegi lahjades hapetes, kuid on vastupidav alustele.

Hieronymus Bosch. Püha Christophorus. Õli puutahvlil, 15. sajandi lõpp.

Hieronymus Bosch. Püha Christophorus. Õli puutahvlil, 15. sajandi lõpp. Roheline maastik on malahhiidiga maalitud kollase ookri taustale

Roheline maastik on malahhiidiga maalitud kollase ookri taustale

Põnevaid uskumusi malahiidi kohta:
– Egiptuse vaaraod kandsid enda peaehtel malahhiiti – kivi, mis toob kandjale tarkust. Vanas Egiptuses uhmerdati malahhiit pulbriks ning kasutati silmavärvina ja maalimiseks.
– Malahhiidi kaevandamisega alustati 4000 aastat tagasi. Malahhiiti kaevandati palju Uraalides ja ta oli üks Vene tsaaride lemmikkivisid. Venemaa tsaar lasi malahhiiti kasutada paleede ja kirikute dekoreerimiseks.
– Vene legendi järgi õpitakse loomade keelt malahhiidi segu juues.
– Malahhiit oli Veenuse metall ja jumalanna iidsed järgijad omistasid kivile olulisi jõude. Seoses Veenusega öeldakse, et malahhiit tõmbab ligi armastust.
– Roomas nimetati seda paabulinnu kiviks, mis oli jumalanna Juno embleem.
– Sageli kolmnurgaks lõigatud malahhiit pidi tühistama kurja silma.

 

Vaata ka malahhiidiga ehteid => MALAHHIIT EHTED

Allikas: vikipeedia, https://www.napoleon.org/, Kristallide piibel, Autor(id): Judy Hall, R. D. Solà, M. F. Georges, M. R. G. Jané. Pharmacy and Medicine in Ancient Egyp, M. Ambre “Kristallide kuningriigi sõnumid” jt