Tšakrate värvid, millised need on ja milliseid energiakeskuseid erivärvilised kristallid toetavad

Tšakrate värvid, millised need on ja milliseid energiakeskuseid need toetavad

Elus on värve, kohe kui silmad avad, märkad ja tajud neid enda ümber. Rääkimata külluslikust värvide mängust, mida loovinimesed igapäevaelus ja avatumad hinged unes või meelerännakutel kogevad. Värvid on kõikjal me ümber, mõjutades meid igal ajahetkel.

Lokkav rohelus looduses, sinine taevas või punane auto tunduvad sedavõrd tavalised, et me ei märka kuivõrd tugevalt oleme ümbritsevatest toonidest mõjutatud. Sisekujundajad ja kunstnikud on pikka aega olnud veendumusel, et värvid avaldavad meeleolule, emotsioonidele ja käitumisele märkimisväärset mõju. Mitte niisama ei kohta me tihti sinist tooni magamistoas, mis loob rahuliku une või kui ollakse armunud, on soov tuba sootuks punastes-oranžides-roosades toonides kujundada. Ka Hispaania kunstnik Pablo Picasso on öelnud, et värvid nagu ka inimese omadused järgivad emotsioonide muutusi.

Erinevatel eluperioodidel paeluvad Sind erivärvilised asjad. Alustades riietest, ehetest ning jätkates kodukujundusega jne. Nii on ka kristallide ja mineraalidega.
Mingil seletamatul põhjusel märkad näiteks vaid roosasid ja rohelisi toone enda ümber. Sätid toon-toonis ehted ja riietuse, õhkad päevale vastu astudes õnnelikult. Millest küll? Mida värvid räägivad Sinu alateadvuses toimuvatest allhoovustest?

Tšakrate värvid, millised need on ja milliseid energiakeskuseid erivärvilised kristallid toetavad?

Värvidel on tähendus, nende kaudu me peegeldame enda tundemaailma ja anname edasi sõnumeid.
Kõik kristallid resoneeruvad tugevalt kindlate energiakeskuste ehk tšakratega, mis kannavad teatud vibratsiooni. Enamasti näitab mingi kindla värvi eelistamine seda, millisele energiakeskusele ja sellest tulenevalt valdkonnale me elus tähelepanu pöörame (või võiksime pöörata). Võta neid määratlusi mänguliselt kuna elus on palju pooltoone, koosmõjusid nii et kui soovid end ümbritseda või koos kanda esmapilgul ehk raskesti haakuvate värvidega kividest ehteid, siis usalda enda sisetunnet ja toimi täpselt nii nagu sisetunne ütleb.

Osades traditsioonides lahterdatakse tšakraid peenemalt ja sel juhul on nende hulk suurem. Lihtsama lähenemise puhul kirjeldatakse peamiselt  7 kehas asuvat erivärvilist tšakrat:

Tšakrad ja energiaväljad
Tšakrad ja energiaväljad

Lilla või valge: Kroon/ 7. tšakra
Indigo: Kolmas silm/ 6. tšakra
Sinine: Kurk/ 5. tšakra
Roheline või roosa: Süda/ 4. tšakra
Kollane: Päikesepõimik/ 3. tšakra
Oranž: Sakraalne/ 2. tšakra
Tumedad toonid: Juur / 1. tšakra

Kõik need värvid kannavad erinevat vibratsiooni ja vastutavad seetõttu teie energiakeskuse kui terviku teatud funktsioonide eest. Teades, milline neist värvidest on, aitab Sul kindlaks teha, millise tšakrale peaksid tähelepanu pöörama ning millised on tegevused selle tasakaalustamiseks.

Valge
Valget seostatakse energia suurendamise ja võimendamisega, selguse toomise, vaimse arenguga. Märgates valgeid või ka läbipaistvaid kristalle, võib see viidata sellele, et Su kõrgem kroontšakra püüab Sulle märku anda, et Sa ei ela kooskõlas oma hinge ja kõiksusega. Samuti viitab see sellele, et Sul on raske vastu võtta universumi või kõrgemate jõudude edastatud infot ja usaldada elu kõike laiemas mõttes.
Sel puhul on heaks kaaslaseks mäekristall, tselestiit, seleniit jt valged või läbikumavad kristallid.

Lilla on müstikute poolt eelistatud värv, veel on lilla kuninglik toon ning seda seostatakse hinge rahustamisega, tähelepanuvõime suurendamise, negatiivse energia eemaldamise, tervendamise, keha ja ruumi puhastamisega.

Ametüst hõberipats
Ametüst hõberipats

Lillat seostatakse tarkuse, väärikuse, luksuse, loovuse ja sõltumatusega.
Lillat kohtab looduses pigem harva, mistõttu on see toon väärtustatud juba sajandeid, olles eriliselt armastatud just kuningate poolt. Kuna lillat värvi kangast saadi võrdlemisi keerukate protsesside tulemusel muutus kanga hind kõrgeks ja seda saidki lubada endale vaid kuningad.

Silmates kõikjal lillat annab see märku sellest, et Sinu kroontšakra vajab tähelepanu. Sul on raske leida ühendust oma hinge tasandiga, näha suuremat pilti või saada kõrgemat juhatust. Võid tunda raskustunnet peas või kolmanda silma piirkonnas. Lilla perioodil on eriti heaks kaaslaseks ametüst, vaid Veenmaalt leitud vääriskivi tšaroiit ja ametriin.

Sinine inspireerib ja sümboliseerib rahu ehk just sellepärast, et seostub meile helesinise taeva või sügavsinise veekoguga. Sinised toonid mõjuvad turvaliselt ja pigem konservatiivselt. Sinine rahustab, alandab pulssi ja kehatemperatuuri.

Sinine apatiit
Sinine apatiit

Sininste kristallide ja mineraalide märkamine viitab huvile vaimse teadlikkuse tõstmise vastu, intuitiivsuse kasvule, soovile saavutada kontroll enda elu üle; märksõnadeks võib tuua veel – kõnekeskuse aktiveerimine, tervendamine, rahunemine, loovus hääle kaudu (laulmine, luule, kirjutamine) jne .
Peatu hetkeks ja pane tähele, kas saad ja julged end vabalt väljendada. Välja öelda enda poolt läbitunnetatud mõtteid ja seisukohti, väljendada tundeid, kas kõnnid nö oma rajal või pigem surud emotsioone alla ja kohandud ennekõike teiste vajadusi silmas pidades.
Tunnete osas seostatakse sinist värvi kurbusega. Tehes mõttelise põike Picasso elule, siis tema “sinine periood” kulges üksinduses, kurbuses ja unustuses. Füüsilises kehas võib kurgutšakra energia mõjutada kaela, kurku, mandleid, kõrvu, suud, keelt ja kilpnääret. Kui on valu või probleeme nendes kehapiirkondades, võib see olla märk sellest, et see energiakeskus on tasakaalust väljas ja vajab turgutamist.

Sinise ja helesinise perioodidel võiksid pöörata tähelepanu oma kurgutšakrale ja tunnetada kui vabalt suudad ennast väljendada. Kristallidest on sellistel perioodidel väga head toetajad akvamariin, larimar, amasoniit, küaniit, sodaliit, lapis lazuli, apatiit sinine kvarts jt sinised kristallid.

Loe veel => Millal võiks tuua enda ellu siniseid kristalle?

 

Rohelise ja/või roosa eelistamine viitab sellele, et võiksid tähelepanu pöörata oma südamele. Roheline sümboliseerib looduse ilu ja jõudu, värskust, harmooniat, see rahustab ja loob õnnetunnet. Roheline värv võib positiivselt mõjutada meie mõtlemist, suhteid ja füüsilist tervist. Arvatakse, et roheline leevendab stressi, aitab paraneda ja keskenduda. Rohelise rahustav jõud võib olla tingitud seostest loodusega, sest looduses viibimine või looduspiltide vaatamine kutsub inimestes esile lõõgastunud olekut.

Rohelise aventuriini toorkivi
Rohelise aventuriini toorkivi
Labradoriidi ja roosa kvartsi südamete komplekt
Labradoriidi ja roosa kvartsi südamete komplekt

Südametšakra ja kõrgem südametšakra on vastutavad selle eest, kuidas Sa endasse ja teistesse suhtud ning mil määral Sa oled võimeline ennast ning teisi tingimusi seadmata armastama ja aktsepteerima. Siia alla kuulub ka võime andestada ning julgus oma südant teistele avada. Märksõnadeks on armastus, austus enda ja teiste vastu, kaastunne, andestus ja tunne, et kõik on üks. Kui õpime ennast ja ümbritsevat maailma armastama, on see parim viis selle vibratsiooni tõstmiseks.
Kui südametšakra energia on madal, võime tunda probleemsete piirkondadena kehas südant, rindkere, kopse, õlgu, käsi, käsi ja immuunsüsteemi. Südamekeskuse madalate vibratsioonidega võivad kaasneda armukadedus, vihkamine, viha, üksindus, endasse tõmbumine jne.

 

Südamekeskuse tasakaalustamiseks soovitatakse nii rohelisi kui ka roosasid kristalle nagu aventuriin, roheline opaal, malahhiit, preniit, krüsokolla, roosa kvarts, rodokrosiit, rodoniit, roosa opaal, lepidoliit, morganiit ja paljud teised.

 

Kuldkollase ja -pruuni perioodidel vajab Su päikesepõimik turgutust. Päikesepõimikus elab Su sisemine päike, vägi ja teotahe.
See energiakeskus vastutab Sinu isikliku jõu, loomejõu, külluse, piiride seadmise oskuse, positiivsuse, usalduse, vaimse selguse, enesehinnangu ja eneseväärikuse eest. Päikesepõimikus on see energia, mida vajad asjade elluviimiseks, ära tegemiseks ja tehtust rõõmu tundmiseks. Kollast seostatakse ka emotsioonidega, mis kaasnevad kui see energiakeskus on tasakaalust väljas. Nendeks on ebakindlus, tahtejõu puudumine, enesekindluse puudumine, suunatuse ja häbi puudumine või liiga kõrge ego.
Kehas võib päikesepõimiku tšakra energia füüsiliselt mõjutada magu, seedimist, peensoolest, maksa ja sapipõit. Kui Sul on valu või probleeme nendes kehapiirkondades, võib see olla märk sellest, et see energiakeskus on tasakaalust väljas. Kui päikesepõimikus on energiavoog häiritud, tekivad seedimise probleemid. Nii otseses kui ka kaudses mõttes, füüsilises kehas langeb seedetuli ja organism ei suuda toitu seedida ning toitaineid omastada. Kaudses mõttes on probleemiks emotsionaalne tasakaalutus ehk et ei suuda lahendada negatiivsetest mõtetest tulenevaid probleeme.

Kollane kaltsiit
Kollane kaltsiit

Nagu nimigi viitab, on Päikesepõimiku tšakra seotud kollase värviga. Kollase värvi vibratsioon asub alumiste tšakrate ülaosas, enne kui see siseneb teie vaimsetesse keskustesse. See on viimane värav, enne kui see siseneb sillale ülemise ja alumise tšakra vahel, mis on südametšakra. Kui see tšakra on tasakaalust väljas, ei pruugi südametšakra ühendada alumist ja ülemist tšakrat täielikult.

Kollane resoneerib elujõu energia vibratsioonil, mis vastutab uue reaalsuse loomise eest, mis on kooskõlas kõrgema eesmärgiga. See on enesekindluse, tahtejõu, avaldumise ja külluse värv.

Päikesepõimikule mõjuvad väga hästi näiteks päikesekivi,tiigrisilm, bronziit, püriit, kollane kaltsiit, tsitriin jt. Hästi mõjuvad ka positiivsed mõtted, head inimesed Sinu ümber, looduses viibimine, täisväärtuslik ja vürtsikas toit;)

Oranzi värvi eelistamine annab Sulle märku sellest, et võiksid tähelepanu pöörata oma sakraaltšakrale. Selles energiakeskuses elab loovenergia (nii argiloovus, kui ka uue elu andmine), elujõud ja võime ise ennast tervendada. Oranž asub punase ja kollase vahel, nii on ta kokkupuutes kirgliku punase energiaga ja targa kollase elujõuga. Kui selles piirkonnas energia on vabas voolamises, annab see võimaluse täiel rinnal elu nautida.
Kui oled purjetamas oranži värvi lainel, on aktuaalsed teemad suhe iseenda ja teistega, loovus, seksuaalsus, viljakus, valu ja nauding, füüsiline lähedus ja ühendus.

Oranž kajastab hästi tasakaalu, harmooniat, ilu, loovust, rõõmu, iseseisvust ja kaassõltuvust. Peegeldab romantiliste suhete, peresuhete, sõprussuhete ja kogukondlike sidemete energiat. Oranži värvi seostatakse ka emotsioonidega, mis kaasnevad suhete ebakindlusega, nagu armukadedus, pühendumus, sotsiaalne ärevus, hirm vastuvõtmise ees, introvertsus, depressioon, kontrolli puudumine jne.
Oranži värvi seostatakse empaatiaga ja see on energiakeskus, mida empaadid kõige enam mõjutavad. Nad võivad salvestada sellesse keskusesse teiste inimeste energiat, kahjustades seeläbi iseenda energiavoogu. Selle tulemusel võib sakraaltšakra vibratsioon muutada madalamaks, mis omakorda väljendub füüsilisel tasandil seedeprobleemides, reproduktiivprobleemides, ärevuses ja depressioonis.

Kehas võib sakraaltšakra energia füüsiliselt mõjutada häbemeluu piirkonda, sugu- ja reproduktiivorganeid ning peen- ja jämesoolt. Kui teil on valu või probleeme nendes kehapiirkondades, võib see olla märk sellest, et see energiakeskus on tasakaalust väljas.
Sakraaltšakrat toetab kõige paremini elujõu ja tervenduskivi karneool.

Punane tiigrisilm
Punane tiigrisilm

Punane viitab sellele, et võiksid keskenduda oma juurtšakrale ehk küsimustele, mis on seotud Su päritolupere ja juurtega. Selle tšakraga on eestkätt seotud turva- ja kuuluvustunne ning baasvajaduste (toit, peavari, seks jms) rahuldamine. Punane värv on esimene nähtava valguse spektris ilmuv värv ja see on pikim nähtav värvikiir. See on põhjus, miks punane on esimene vikerkaarevärv.

Punase värvi vibratsioon on üks võimsamaid vibratsioone, mis meie kehas eksisteerib ning seda võivad paljud tunnetada. Seda seetõttu, et vibratsioon peegeldab meie jõudu. Kui tugev punane vibratsioon selles juurepiirkonnas on, näitab kui palju meil on elujõudu. Punane on ka meie vere värv, seega kannab see kaasa elujõu vibratsiooni.

Punane sümboliseerib armastust, kirge ja iha. Punast seostatakse emotsioonidega, mis kaasnevad loomisjõuga, nagu kirg, entusiasm, loovus, julgus ja tahtejõud. Veel annab punane värv energiat, iseloomustab pingelist olukorda, hädaohtu, võimu, tegutsemist, vägivalda, agressiivsust ja seksuaalsust. Punasega seostuvad veri, viha ja tuli. Samas loob punane soojust ja sära, on stimuleeriv, mistõttu seostatakse seda ka elevuse tundega. Mitte niisama ei öelda, et punane paneb südame põksuma.

Punast tooni märkavad ja kandvad inimesed mõjuvad vastassugupoolele atraktiivsemalt, nad on justkui pjedestaalil, laetuna ja säravana. Uuringud näitavad, et punase värviga kokkupuutumine või selle kandmine võib tõsta vererõhku, kiirendada ainevahetust, pulssi ja hingamissagedust. Punane värv tõstab teadaolevalt ka söögiisu ja see on ka põhjus, miks on punane restoranides nii populaarne värv.

Poolvääriskividest toetaksid Sind eriti hästi näiteks punane jaspis, punane tiigrisilm, punane aventuriin jt punased kristallid.

Kuna see tšakra on maapinnale kõige lähemal, on see enamasti seotud materiaalses või füüsilises maailmas eksisteerivate teemadega nagu näiteks raha, ellujäämine, kuuluvustunne, kodu, turvatunne, meie esimesed mälestused, füüsilise vigastused või haigused. Kehas võib juurtšakra energia füüsiliselt mõjutada alaselga, istmiku luid ja jalgu. Kui sul on valu või probleeme nendes kehapiirkondades, võib see olla märk sellest, et see energiakeskus on tasakaalust väljas ja vajab turgust. Aseta nimetatud piirkonda punaseid kristalle ning lõdvestu. Seeläbi laieneb ja terveneb ennekõike energia tasand ning järgmises etapis ka juba füüsiline tasand.

 

Musta ja tumepruuni eelistamine viitab sellele, et võiksid tähelepanu pöörata oma maatšakrale. Tumedaid toone seostatakse ennekõike kaitse ja maandamisega, aga ka meele puhastamise, probleemide lahendamise ja uute ideede leidmisega. Nendes toonides kristallide abil saad luua oma ühenduse maiste energiatega.

Must turmaliin toorkivi
Must turmaliin toorkivi

Sellisel perioodil on heaks kaaslaseks kõik tumedad kristallid – turmaliin,  must obsidiaan, must oonüks, kivistunud puit, pruunid jaspised jt.

Tumedad kaitse kristallid võivad tulla sinu ellu just siis kui sa endalgi teadvustamata vajad kaitset või parema ühenduse loomist maaga.

Lühidalt värvide ajaloost

1666. aastal avastas Newton, et teatud nurga all lahutab prisma talle peale langeva valge valguse seitsmeks eri värviks: violetseks, indigoks, siniseks, roheliseks, kollaseks, oranžiks ja punaseks. Tänapäeval nimetatakse neid värvusi kromaatilisteks ehk värvilisteks värvusteks. Värvituid värvusi ehk valget, halli ja musta nimetatakse aga akromaatilisteks värvusteks. Newton järeldas oma eksperimendi tulemustest, et kõik värvused, mis pole kaetud valguse spektriga, on moodustunud just nende värvuste põhjal. Osaliselt oli tal ka õigus, sest põhivärve (sinine, punane ja kollane) segades on võimalik saada kõiki teisi värve, kuid teiste värvide segamisel põhivärve saada pole aga võimalik