Kanadas avastati suures koguses nefriit jaadi

Jade on üldkasutatav kaubanduslik nimetus rohelisele, valgele, musta või kollakaspruunile kivimile.

Kivim koosneb kas Na-rikkast pürokseenist (jadeiit) või tremoliidi-aktinoliidi seeria primaarsest kuni teravhaavalise amfiboolini (nefriit).
Nefriit on tugevam (raskemini purunev) kui jadeiit. Selle murdumistugevus on umbes 200 MN / m2, samal ajal kui jadeiitil on umbes 100 MN / m2. Teisest küljest on jadeiitmaterjal kõvem (7, Mohsi skaalal 6,5).
Jade leiti esmakordselt Hiina asunike poolt 1886. aastal Briti Columbias Kanadas. Sel ajal peeti jade väärtusetuks, kuna nad otsisid kulda. Jade ei turustatud Kanadas kuni 1970. aastateni. Kahe kalifornlase poolt asutatud kaevandusettevõte Loex James Ltd. alustas Kanada jade kaevandamist äri eesmargil 1972. aastal.

Briti Columbias on teada üle viiekümne nefriidi leiukoha. Need asuvad Cassiari, Cry and Dease järve ja Mount Ogdeni piirkonnas, samuti Lõuna-Briti Columbias. Need leiukohad koosnevad üksikutest plokkidest ja rändrahnuväljadest.

Kuni 1960. aastateni pärines peaaegu kogu Briti Columbias toodetud nefriit sekundaarsetest maardlatest. Pärast II maailmasõda suurenenud tegevus laienes kiiresti Briti Columbia nefriidipõldudel ning nendest said kõige olulisemad tarnijad. Umbes samal ajal avanesid turud ka Saksamaal ja Idas. Mäetööstus kahandas järk-järgult sekundaarseid maardlaid, kuid väärtuste suurenemine viis edasiste uurimisteni. Nende jõupingutustega kaeti esmased maardlad Briti Columbia lõunaosas asuva Fraseri jõe piirkonna, Briti Columbia keskel asuva Mount Ogdeni piirkonna ja kaugel põhjas asuva Cassiar’i jadeväljade läheduses. Praegu on Briti Columbia Hiina turu peamine tarnija. 1981. aastal asutatud Jade West Group on suurim roheliste nefriitide kaevandamise ja nendega kauplemisega tegelev ettevõte Briti Columbias. Ettevõtte asutaja Kirk Makepeace on jade kivi innukas propageerija. Ta on valdkonnaga olnud seotud nooruspõlvest kui alustas suvetööga nefriidipuurijana.

Nefriidi kaevandamine Briti Columbias on väga keeruline. Talved on pikad ja karmilt külmad ning maardlad on kaugel, nii et kaevandamine võib toimuda ainult lühikesel suvehooajal, umbes 60 päeva jooksul aastas. Peaaegu kõik sekundaarsed maardlad on ammendatud, seega toimub praegune kaevandamine peaaegu kõik esmastest maardlatest. Raske varustuse transport kaevandusaladele on vaevanõudev töö.

Jade West`s on kasutusel nefriidi kaevandamisel teemantkattega ketassaed ja tänapäevased kõrgsurvehüdraulilised saed. Nefriidi märkimisväärne sitkus muudab kaljust välja murdmise äärmiselt keeruliseks. Kui varem on kasutatud lõhkamist, siis Jade West enam lõhkeaineid ei kasuta.

Nefriit Briti Columbias. Foto krediit: e-NetworkAssociates. com

Nefriidiladestused on vahemikus 12 tolli kuni 12 jalga. Nefrite rahnud ulatuvad pinnal mõnikord 200 tonnini ja on harva alla 100 naela, kuid Jade West üritab piirata oma rändrahnude massi viieks tonnini, mis on mõistlik suurus nende kaevandamiseks, käitlemiseks ja veoautodel vedamiseks. Lähim linn, umbes 100 miili kaugusel. Keskmine kaal on kaks tonni, suurus rahuldab enamikku Hiina nikerdusvabrikuid.

Jade esineb ultramafiliste / maftiliste kivimite (peamiselt serpentiniitide) kokkupuutel tšarterite ja muude ookeaniterrasside metastatiivsete või tardunud felsikaljanditega, näiteks Cache oja (Mississippi kuni Jurassicini) ja Slide Mountaini (Devoni kuni Permi) terreenideni. Üldiselt arvatakse, et Briti Columbia nefriit, mis on moodustunud metastaatilisel vahetusel ultramafiaalsete ja silikobivate kivimite vahel. Nefriidi lisanditeks on spinellrühma mineraalid (kroomiit, magnetiit, pikoliit), diopsiid, uvaroviit, titaan, kloriit ja talk.

Allikas: http://www.geologyin.com/