Zultaniit – värvi muutev vääriskivi

Zultaniit – värvi muutev vääriskivi

Zultaniit – värvi muutev vääriskivi, mis sarnaneb aleksandriidiga. Zultaniit on vääriskivide kvaliteediga diaspooride kaubanimi. Selle termini võttis kasutusele ainsa teadaoleva zultaniidimaardla omanik.

Zultaniidi värvi on raske kirjeldada, kuna see muudab tooni erinevate valgusallikate all ja erineva nurga alt vaadates. Enamikul zultaniidil on aga maalähedased toonid, mis muutuvad päikesevalguses kollakasrohelisteks või rohekateks ning kunstliku valguse käes roosakaslillaks või punakaks.

Diaspore kuvab peent värvimuutust päevavalguses kiivitaolisest rohelisest hõõglambi valguses šampanjavärvini ja nõrga valgusega, näiteks küünlavalguses, helelillakasroosa. Värvimuutus kipub olema suuremate kalliskivide puhul (üle 5 karaadi) rohkem väljendunud. Kvaliteetsel diaspooril on tavaliselt suurepärane läbipaistvus ainult väikeste lisanditega.

Zultaniidi kõvadus on küllaltki kõrge – 6,5-7, jäädes alla teisele tuntud värvi muutvale vääriskivile aleksandriidile. Sellest hoolimata on see sobiv kivi ehete jaoks.

Gemoloogiliselt on diaspoor keemilise koostise poolest alumiiniumoksiidhüdroksiid ja selle kristallid on ortorombilise struktuuriga. Diaspoor on suhteliselt kõva (6,5–7 Mohsi skaalal) ja selle tihedus või erikaal on 3,30–3,39, sarnaselt jadeiidile või peridoodile. Diaspooril on ka suhteliselt kõrge murdumisnäitaja 1,702–1,750, jäädes tansaniidi ja spinelli vahele.

Zultaniidil on ainult üks teadaolev allikas Türgis Muglas sügaval Anatoolia mägedes. Diaspoorkristalle on leitud ka teistest riikidest, kuid seni pole leitud ühtegi teist vääriskivide kvaliteediga ladestikku.

Kvaliteetne kuni 1-karaadine zultaniit, mis on puhas ja suurepärase lõikega, müüakse ligikaudu 200 dollari eest karaadi kohta.

Allikas: https://www.geologyin.com/